avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Inchidere conturi de angajamente (8066,8067) - pt. ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Inchidere conturi de angajamente (8066,8067) - pt. unitatile publice

Buna seara,
va rog sa imi spuneti cum se procedeaza cu inchiderea conturilor de angajamente (ugetare si legale), la sfarsitul anului, si in ce lege este prevazuta aceasta operatiune.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 19:18, 30 Ianuarie 2015
Conform ORDIN Nr. 1792 din 24 decembrie 2002pentru aprobarea Normelor metodologice privind angajarea, lichidarea,ordonanţarea şi plata cheltuielilor instituţiilor publice, precum şi organizarea,evidenţa şi raportarea angajamentelor bugetare şi legale
[ link extern ]
pagina 18
"Soldurile conturilor 8060 "Credite bugetare aprobate" şi 8066 "Angajamente bugetare" la finele exercitiului bugetar nu se redeschid in anul urmator.
La inceputul fiecarui exercitiu bugetar, in debitul contului 8066 "Angajamente bugetare" se preia soldul contului 8067 "Angajamente legale" de la finele exercitiului bugetar anterior."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concomitent contabil si gestionar/ marianabarbu marianabarbu In prezent sunt contabil la o unitate de stat.Fiind in imposibilitatea de a face angajari , unitatea imi poate da gestiune , dat fiind faptul ca gestionaru ... (vezi toată discuția)
Conturi extrabilantiere barbulescurobertino barbulescurobertino legat de contul extrabilantier 8067 \\"angajamente legale \\" in creditul acestuia se inregistreaza diminuarile de angajamente legale,mai concret daca am un ... (vezi toată discuția)
viza bun de plata violeta Marian violeta Marian Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care efectueaza control financiar preventiv poate pune si viza BUN DE PLATA, pe facturi. Mentionez ca lucrez ... (vezi toată discuția)