Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Inchidere conturi de angajamente (8066,8067) - pt. ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Inchidere conturi de angajamente (8066,8067) - pt. unitatile publice

Buna seara,
va rog sa imi spuneti cum se procedeaza cu inchiderea conturilor de angajamente (ugetare si legale), la sfarsitul anului, si in ce lege este prevazuta aceasta operatiune.
Va multumesc !
Conform ORDIN Nr. 1792 din 24 decembrie 2002pentru aprobarea Normelor metodologice privind angajarea, lichidarea,ordonanţarea şi plata cheltuielilor instituţiilor publice, precum şi organizarea,evidenţa şi raportarea angajamentelor bugetare şi legale
[ link extern ]
pagina 18
"Soldurile conturilor 8060 "Credite bugetare aprobate" şi 8066 "Angajamente bugetare" la finele exercitiului bugetar nu se redeschid in anul urmator.
La inceputul fiecarui exercitiu bugetar, in debitul contului 8066 "Angajamente bugetare" se preia soldul contului 8067 "Angajamente legale" de la finele exercitiului bugetar anterior."