Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie la Sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie la Sanatate

In 2013 am vandut 2 imobile,pentru care am platit la notariat impozit.
Nu sant salariata,nu am firma,platesc lunar 50 lei pentru sanatate si 250 pentru pensie.
Conform Adeverentei de venit pe 2013 mi s-au impozitat veniturile realizate mai sus si dobanda averenta lor.
Cand am intrebat la ANAF daca mai trebuie sa platesc ceva in plus la sanatate,mi s-a raspuns sa merg la Casa de sanatate.Cand am mers la Casa de sanatate mi-au spus ca sa merg la ANAF.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Cine trebuie sa ma informeze asupra unei eventuale contribuii la Casa de sanatate?
Multumesc !
Din 2012 Anaf colecteaza sanatatea.
Daca pana la 30.06.2012 CNASS prin abuz interpreta ca s-ar datora contributie sanatate pentru astfel de operatiuni, de la 01. 07.2012 prin OUG 125/2011 prin prevederile art.296^27
al.1 lit.e ,cu trimitere la art.78 acestea sant excluse in mod clar.
Deci nu trebuie sa platiti cass pentru tranzactii imobiliare!