avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie la Sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie la Sanatate

In 2013 am vandut 2 imobile,pentru care am platit la notariat impozit.
Nu sant salariata,nu am firma,platesc lunar 50 lei pentru sanatate si 250 pentru pensie.
Conform Adeverentei de venit pe 2013 mi s-au impozitat veniturile realizate mai sus si dobanda averenta lor.
Cand am intrebat la ANAF daca mai trebuie sa platesc ceva in plus la sanatate,mi s-a raspuns sa merg la Casa de sanatate.Cand am mers la Casa de sanatate mi-au spus ca sa merg la ANAF.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Cine trebuie sa ma informeze asupra unei eventuale contribuii la Casa de sanatate?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 20:54, 30 Ianuarie 2015
Din 2012 Anaf colecteaza sanatatea.
Daca pana la 30.06.2012 CNASS prin abuz interpreta ca s-ar datora contributie sanatate pentru astfel de operatiuni, de la 01. 07.2012 prin OUG 125/2011 prin prevederile art.296^27
al.1 lit.e ,cu trimitere la art.78 acestea sant excluse in mod clar.
Deci nu trebuie sa platiti cass pentru tranzactii imobiliare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas - neasigurat stefan8 stefan8 Buna ziua! Am fost asigurat, ca student, pana in iunie 2013, dupa care a urmat o perioada de mai bine de un an in care am fost neasigurat. Din octombrie ... (vezi toată discuția)
Cass pentru venitul din vanzare imobil elenascurt elenascurt Am vandut o cabanita pentru care am platit 2% impozit si alte cheltuieli notariale.Intrebarea este daca va trebui sa mai platesc si ASS. Multumesc! (vezi toată discuția)
Plata cass de 5,5 % retroactiv asupra unui venit agricol realizat in 2012 jozsef60 jozsef60 Am realizat in anul 2012 un venit agricol. Conform reglementarilor de atunci am platit catre Stat un impozit de 2% asupra venitului total realizat. In ... (vezi toată discuția)