Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS pentru venitul din vanzare imobil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS pentru venitul din vanzare imobil

Am vandut o cabanita pentru care am platit 2% impozit si alte cheltuieli notariale.Intrebarea este daca va trebui sa mai platesc si ASS.

Multumesc!
Ce "alte cheltuieli notariale" ati mai platit?

In principiu nu trebuie sa platiti CASS pentru vanzarea cabanitei (daca nu ati facut din asta un obicei).
Niciodata nu a existat o prevedere legala clara, conform normelor de tehnica legislativa , care sa includa transferul dreptului de proprietate in categoria veniturilor pentru supuse cass.
Doar mintea bolnava a celor de la CNASS a interpretat o prevedere "romaneasca" a art.257al.1 lit.f din L95/2006 si anume " si altor venituri supuse impozitului pe venit " unde dupa capul lor s-ar fi incadrat si TDP.
Din 2012 ,prin OUG 125/2012 se iau jucariile din ograda CNASS si se plaseaza in curtea ANAF unde la art 296^27 al.1 se reglementeaza clar veniturile celor fara CIM supuse cass.
Prin OUG 88/2013 art.257este "amputat" si adus la o forma coerenta.