Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS la vanzare apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS la vanzare apartament

Daca esti persoana care nu realizeaza venituri si platesti asigurari de sanatate in acest context si vinzi apartamentul, se considera ca ai realizat venit si trebuie sa platesti suplimentar la cass sau platesti impozitul catre stat si atat ?
Se plateste atat CASS corespunzator venitului din vanzare cat si impozitul legal pe tranzactie (la Notar).
Conform CF asa cum a fost modificat prin OUG 125/2011 care reglementeaza raportul dintre venituri si cass, incepand cu 01-07-2012 ,pentru veniturile obtinute ca urmare a transferului dreptului de proprietate nu se datoreaza cass!
Vezi art 296^27 al.1lit.e cu trimitere la art. 78 CF care la :

(2) Venituri din alte surse sunt orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se încadrează în categoriile prevăzute la art. 41 lit. a) - h), altele decât veniturile neimpozabile în conformitate cu prezentul titlu, precum şi cele enumerate prin normele metodologice elaborate în aplicarea prezentului articol.
Pe cale de consecinta TDP fiind inclus la art.41 lit.h este exclus in mod explicit de la plata cass.

Asa ca poti sa stai linistit abuzurile CNASS au fost eliminate in mod explicit , si urmeaza sa platesti doar impozitul prevazut la art. 77^1 CF

Oricum si pana la acea data prevederile legii sanatatii erau interpretate in mod fortat in acest sens ,deci atacabile in instanta .
robert1958, utilizator
Cu placere!