Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Certificat de urbanism si autorizatie de constructie.
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Certificat de urbanism si autorizatie de constructie.

Din 1990 sunt chirias pe o gradina de 5ari.a primariei.In1992 am construit 2 camere modeste din caramida,pe un planseu de beton,fara fundatie.In 2005 am declarat la primarie constructia,si platesc chirie si impozit.M-i se crapa peretii si a-s vrea sa o renovez,dar vreau sa o fac legal.I-mi puteti spune ce trebuie sa fac ca sa intru in legalitate ca sa o fac locuibila?Multumesc.
In primul rand trebuie sa reglementati situatia juridica a terenului, apoi sa va interesati de casa construita ilegal pe terenul primariei.
Va sfatuiesc sa solicitati concesionarea terenului , intabularea , notarea constructiei pe numele dumneavoastra apoi solicitati eliberarea certificatului de urbanism autorizatie de construictie ( reparatii) .
Buna ziua,

Trebuie sa obtineti un titlu pentru teren (proprietate / concesiune) si pe urma sa obtineti autorizatia de construire pentru consolidare / reparatii.

Succes!