avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2112 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Am 52 de ani si am vechime 34 de ani .In cunoaterea acestori date va rog sa imi spuneti cind ma pot pensiona (limita de varsta sau anticipate) si in ce conditii. va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:12, 31 Ianuarie 2015
Fiind vorba despre o femeie,trebuie sa precizati,luna si anul nasterii.
luna aprilie 1963
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1963 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 5 luni, in septembrie 2025;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 5 luni, in septembrie 2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata partiala in educatie OpreaRamona OpreaRamona nascuta la 11 februarie 1963 vechime la 1 octombrie 2015 30 de ani doresc raspuns cand pot iesi la pensie multumesc (vezi toată discuția)
Ultimile actualizari ale legii pensionarii cecilia fieroiu cecilia fieroiu Care sunt ultimile actualizari ale pensionarii anticipate cu penalizare daca sunt nascuta in aprilie 1963 ?? Cind pot iesi la pensie de drept ??? (vezi toată discuția)
Pensionare ralucapascal ralucapascal Buna ziua, Lucrez din 1979 cu intrerupere 1981 - 1983. Sunt nascuta in 2 martie 1963. Cand pot iesi la pensie cel mai devreme? Cei doi ani de intrerupere ... (vezi toată discuția)