Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Am 52 de ani si am vechime 34 de ani .In cunoaterea acestori date va rog sa imi spuneti cind ma pot pensiona (limita de varsta sau anticipate) si in ce conditii. va multumesc anticipat!
Fiind vorba despre o femeie,trebuie sa precizati,luna si anul nasterii.
luna aprilie 1963
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1963 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 5 luni, in septembrie 2025;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 5 luni, in septembrie 2020.