Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INGRADIRE DREPTURI?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INGRADIRE DREPTURI?

Buna ziua ,
Am aratat mai jos despre un mostenitor care doreste ca pamantul ramas de pe urma tatalui sau decedat sa nu mai fie folosit dupa bunul plac de fratii care au acaparat titlul de propietate pana cand nu merg sa dezbata mostenirea.Ei refuza dezbaterea mostenirii covenindu-le aceasta situatie.. Aflind ca fratii merg la primaria din comuna unde incheie contracte de arendare pentru terenul propietatea tatalui decedat pentru care nu este mostenire dezbatuta si nici nu au acordul celorlalti mostenitori de drept,persoana a facut o petitie la primaria comunei respective cerand sa i se spuna daca la inregistrarea contractului de arendare la consiliul local acestora li se cere act de dezbatere a mostenirii sau declaratiile celorlalti mostenitori de drept prin care cel ce arendeaza este imputernicit de ei.A mai cerut sa i se comunice daca primaria respectiva pentru acele contracte de arendare a eliberat adeverinte pentru ca arendasii sa primeasca subventii .Reactia primarului a fost una inexplicabila transmitand persoanei respective sa se linisteasca si catalogind-o nebuna pentru aceasta cerere scrisa.Va cer parerea omeneasca si ca specialisti ce credeti despre atitudinea acestui primar ,daca persoana a gresit cerind acele informatii de ce s-ar teme primarul si unde sa se adreseze daca primarul refuza raspunsul la cererea sa.
Sa deschida succesiunea si atunci se va rezolva problema. Despre Primar, daca a facut o cerere scrisa , institutia este obligata sa dea raspunsul in 30 de zile cu o prelungire in cazuri speciale cu 15 zile, iar in cazul in care nu l-a dat raspunde aministrativ iar orice problema ce tine de Primar in civil se rezolva prin judecata la instanta de contencios administrativ si in penal prin plangere catre Parchet (abuz in servici). Succesiunea la notar iar daca nu sunt de acord fratii, in instanta partaj judiciar.
medeea2012, utilizator
Va multumesc si astept si alte opinii.