Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie

Servus . In ce conditii un credit neplatit se prescrie ? Multumesc anticipat
Cand este facut creditul ?
2004 si nu s-a platit de atunci si nici nu s-a intreprins ceva in verederea recuperarii creditului. Nu a fost chemat nici in instanta , decat EOS KSI au facut cateva notificari incepand cu 2012 , ca in anul 2013 sa fie incuviintata cererea de executare silita, la care s-a trecut printr-o notificare a executorului judecatoresc abia acum pe 29 ian 2015!
Multumesc anticipat
Se prescrie in 3 ani de la data ultimei date scadente sau daca a fost declarant scadent anticipat de la acea data. Trebuie vazut contractul de credit.