Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie gravide- Se cumuleaza venitul din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie gravide- Se cumuleaza venitul din contract de munca si conventie sociala de prestari servicii

Buna ziua,
Am mai multe nelamuriri asa ca va rog sa ma ajutati daca puteti:
- Sunt angajata in jud. Timis cu contract de munca (la ITM), o firma din alt judet vrea sa incheie o conventie de prestari servicii cu mine. Intrebarea mea este daca cand voi ramane gravida se cumuleaza venitul din salariu si din conventia civila?? Daca da in ce procente venitul din fiecare parte.
- Daca firma cu care am incheiata conventia plateste impozit 16% din banii care mi da, eu mai platesc ceva impozit?
-Eu sunt trecuta ca operator calculator in conventie, deci nu merg propriu-zis la biroul acelei firme ci comunicam prin internet etc.., atunci poate sa aiba vreo problema firma cu care am incheiat conventia ca nu mi-a facut contract la ITM??
Va multumesc anticipat!
nikuteau a scris:

Buna ziua,
Am mai multe nelamuriri asa ca va rog sa ma ajutati daca puteti:
- Sunt angajata in jud. Timis cu contract de munca (la ITM), o firma din alt judet vrea sa incheie o conventie de prestari servicii cu mine. Intrebarea mea este daca cand voi ramane gravida se cumuleaza venitul din salariu si din conventia civila?? Daca da in ce procente venitul din fiecare parte.
- Daca firma cu care am incheiata conventia plateste impozit 16% din banii care mi da, eu mai platesc ceva impozit?
-Eu sunt trecuta ca operator calculator in conventie, deci nu merg propriu-zis la biroul acelei firme ci comunicam prin internet etc.., atunci poate sa aiba vreo problema firma cu care am incheiat conventia ca nu mi-a facut contract la ITM??
Va multumesc anticipat!

1. Nu se cumuleaza venitul din salarii care este un venit profesional si venitul din conventii civile !
2. Pentru conventie civila avem impozit retinere la sursa de 10%, urmand ca dvs. sa platiti diferenta de 6%.
3. Este raspunderea lor ca nu aveti CIM si au rezolvat prin aceasta conventie civila. Legal nu este, pt. ca oricand pot dovedi ca este raport de munca.
4.Pentru a castiga pentru indemnizatie va recomand sa aveti CIM cu fractiune de norma.
Cititi cu atentie textul de lege. !!

(2) De drepturile prevazute la alin.(1) beneficiaza si persoanele care realizeaza venituri supuse impozitului pe venit dar care, potrivit legii, sunt scutite de plata acestora.

(3) În calculul celor 12 luni prevazute la alin.(1) se includ si fractiunile de luna în care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, precum si cele în care solicitantii s-au aflat în una sau mai multe din situatiile prevazute la art.1 alin.(2) din ordonanta de urgenta considerate, în întelesul ordonantei de urgenta, luna întreaga.

(4) Cele 12 luni prevazute la alin.(1) pot fi constituite integral si numai din perioadele prevazute la art.1 alin.(2) din ordonanta de urgenta, cu exceptia lit.a), daca persoana s-a aflat în una sau mai multe din urmatoarele situatii:

a) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii sau au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;

b) au beneficiat de concedii medicale si indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente în afara muncii;

c) au beneficiat de concedii medicale si indemnizatii pentru prevenirea îmbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale;

d) au beneficiat de concedii medicale si indemnizatii pentru maternitate;

e) au beneficiat de concedii medicale si indemnizatii pentru îngrijirea copilului bolnav;

f) au beneficiat de concedii medicale si indemnizatii de risc maternal;

g) au beneficiat de pensie de invaliditate;

h) au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.158/2005;

i) au urmat cursurile de zi ale învatamântului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu examen de licenta sau de diploma. În sensul dispozitiilor art.38 alin.(1) din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se ia în considerare intervalul cuprins între ziua în care începe si ziua în care se sfârseste fiecare an universitar, respectiv 1 octombrie al unui an - 30 septembrie al anului urmator;

j) a satisfacut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;

k) au realizat în sistemul public de pensii, pâna la data de 1 ianuarie 2006, perioade de stagiu de cotizare pe baza de contract de asigurare sociala;

l) au beneficiat de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului prevazuta de ordonanta de urgenta.

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
saamy a scris:

1. Nu se cumuleaza venitul din salarii care este un venit profesional si venitul din conventii civile !

Se cumuleaza aceste venituri .... In conformitate cu art. 1 alin. (3) din OUG nr.148/2005, prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului fiscal se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.
Potrivit art. 46 din Codul fiscal, veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente.
Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comert ale contribuabililor, din prestari de servicii, altele decat cele obtinute din exercitarea profesiilor libere, precum si din practicarea unei meserii.
freeelis a scris:

saamy a scris:

1. Nu se cumuleaza venitul din salarii care este un venit profesional si venitul din conventii civile !

Se cumuleaza aceste venituri .... In conformitate cu art. 1 alin. (3) din OUG nr.148/2005, prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului fiscal se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.
Potrivit art. 46 din Codul fiscal, veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente.
Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comert ale contribuabililor, din prestari de servicii, altele decat cele obtinute din exercitarea profesiilor libere, precum si din practicarea unei meserii.

1. La art. 46 (2) prestarile de serviciu sunt cele cuprinse in Codul Comercial.
2. Conventia civila de care face referire d-na. este sub incidenta Codului Civil.
3. Aceasta conventie nu este legala atata timp cat este o activitate care are caracter permanent.

Aveti mai jos textul de lege !

Definirea veniturilor din activitati independente

Art. 46. - (1) Veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente.

(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comert ale contribuabililor, din prestari de servicii, altele decat cele prevazute la alin. (3), precum si din practicarea unei meserii.

(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obtinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament in valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfasurate in mod independent, in conditiile legii.

(4) Veniturile din valorificarea sub orice forma a drepturilor de proprietate intelectuala provin din brevete de inventie, desene si modele, mostre, marci de fabrica si de comert, procedee tehnice, know-how, din drepturi de autor si drepturi conexe dreptului de autor si altele asemenea.

Acum sunt in ceata. Se cumuleaza veniturile din cele 2, pt indemnizatie sau nu?? Dar un raspuns oficial de la vreo autoritate a statului aveti idee de unde pot afla? Adica cui trebuie sa ma adresez intr-o astfel de problema?
Se cumuleaza aceste venituri ...Din OUG nr.148/2007 si din Normele de aplicare ale acestei ordonante s-ar observa ca se cumuleaza aceste venituri ...

Daca doriti un raspuns oficial , va puteti adresa Ministerului Muncii sau Directiei de Munca in a carei raza teritoriala domiciliati si unde va veti depune dosarul pentru obtinerea indemnizatiei pentru CIC.