Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor din 1994
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor din 1994

buna ziua datim un raspun ce difera ? nulitate absoluta partiala si nulitate partiala a certificatului de mostenitor din 1994 si care ar fi durata procesului va multumesc
Nulitatea partiala este acea nulitate care desfiinţează numai o parte dintre efectele actului juridic civil.

Nulitatea parţială înseamnă ineficacitatea numai a unei clauze sau a unor clauze, dar nu toate, ale aceluiaşi act juridic.

Nulitatea totală este aceea care desfiinţează actul juridic civil în întregime.
Va multumesc si care ar fi durata acestui proces ?
Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament

MARTA SIMONA PETRE, Avocat