Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Evaziune fiscala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Evaziune fiscala

Cum pot sa dovedesc ca o societate comerciala nu emite bon fiscal clientilor si unde trebuie sesizat acest lucru?
OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale:
Art. 10
Constituie contraventii urmatoarele fapte daca, potrivit legii penale, nu sunt considerate infractiuni:
.....
c) neemiterea bonului fiscal pentru toate bunurile livrate sau serviciile prestate ori emiterea de bonuri cu o valoare inferioara celei reale;
....

Art. 11
(1) Contraventiile prevazute la art. 10 se sanctioneaza cu amenda aplicata operatorilor economici, dupa cum urmeaza:
.....
d) cele prevazute la art. 10 lit. b), c), d), e) si dd), cu amenda de la 10.000 lei la 15.000 lei, precum si cu:
(i) confiscarea sumelor incasate, pentru contraventia prevazuta la lit. dd);
(ii) suspendarea activitatii operatorului economic in punctul de lucru, de la o luna la 3 luni, in functie de gravitatea faptelor, pentru contraventiile prevazute la lit. b), c), d) si e).
.....

Art. 12
(1) Controlul functionarii si utilizarii aparatelor de marcat electronice fiscale, constatarea contraventiilor, precum si aplicarea sanctiunilor se fac de catre structurile din cadrul Ministerului Finantelor Publice, Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si organele sale subordonate, stabilite prin ordin al ministrului finantelor publice, respectiv al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, precum si de catre structurile competente din cadrul Inspectoratului General al Politei Romane si organele sale subordonate.

In speta, puteti depune o sesizare la ANAF
[ link extern ] /
Am inteles, dar cum pot sa dovedesc ca nu emite bon fiscal ?
Facand o sesizare la ANAF, acestia cand vor veni in control pot constata la fata locului ca nu se emit bonuri fiscale.

Dvs puteti mentiona in sesizare doar data cand ati cumparat si ce ati cumparat.
Daca sint baieti destepti si vor sa l arda pe respectivul angajator , urmaresc la fata locului si vad daca se emite bon fiscal. O SA APARA CiT DE CURIND acea lege precum, daca nu primesti BON fiscal poti pleca cu marfa fara sa o platesti. E data spre promulgare la PRESEDINTELE TARII. Atunci sa i vedem !