Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca demisionez mai pot primi banii pe concediul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca demisionez mai pot primi banii pe concediul neefectuat ?

Salutare. Vreau si eu un raspuns la intrebarea mea..Cistiga angajatorul ceva daca angajatul demisioneaza ? Mutumesc anticipat.
Da, trebuie sa va primiti banii, dar ,pentru siguranta, faceti si o cerere in acest sens odata cu demisia
Co neefectuat se compenseaza in bani la data incetarii c.i.m.
Dar numai pentru anul in curs.
thran a scris:

Dar numai pentru anul in curs.

Unde se prevede asa ceva ?
Conform art.146(3) Codul Muncii"Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca."