avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca demisionez mai pot primi banii pe concediul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca demisionez mai pot primi banii pe concediul neefectuat ?

Salutare. Vreau si eu un raspuns la intrebarea mea..Cistiga angajatorul ceva daca angajatul demisioneaza ? Mutumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:21, 2 Februarie 2015
Da, trebuie sa va primiti banii, dar ,pentru siguranta, faceti si o cerere in acest sens odata cu demisia
Co neefectuat se compenseaza in bani la data incetarii c.i.m.
Dar numai pentru anul in curs.
thran a scris:

Dar numai pentru anul in curs.



Unde se prevede asa ceva ?
Conform art.146(3) Codul Muncii"Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca."

Alte discuții în legătură

Buna ziua. sunt angajat de 10 ani la acelasi angajator, in cei ... kir kir Buna ziua. Sunt angajat de 10 ani la acelasi angajator, in cei 10 ani am luat doar 20 de zile de concediu de odihna. Cand imi dau demisia angajatorul trebuie ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna plata ContSters235906 ContSters235906 Buna seara, Imi puteti spune va rog daca zilele de concediu se reporteaza?! In cazul demisiei si a respectarii zilelor prevazute in contractul ... (vezi toată discuția)
Compensare concediu odihna in bani cristina29 cristina29 Buna ziua! Conform Codului Muncii, concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani doar la incetarea contractului de munca. Dar daca acest CO nu s-a ... (vezi toată discuția)