avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbarea normei de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbarea normei de baza

Buna ziua!
Daca ai la un angajator de stat norma de baza si vrei sa o schimbi la alt angajator (privat), se poate?
Daca raspunsul e afirmativ, ce conditii trebuie sa indeplinesti si ce acte trebuiesc completate?
Multumesc de raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:31, 1 Februarie 2015
Este vorba despre functionar public sau personal contractual?
este vorba de un rezident
Din cate cunosc, rezidentiat cu timp partial nu este posibil decat pentru medicii de familie.
dar la angajare te intreaba daca vrei sa ai norma de baza la ei sau nu. E vorba de un rezidentiat pe farmacie!
Potrivit art.17 alin.2 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009, medicii, medicii dentişti şi farmaciştii confirmaţi în rezidenţiat încheie un contract individual de muncă pe perioadă determinată, egală cu durata rezidenţiatului în specialitatea aleasă, cu unitatea sanitară la care au fost repartizate locurile pentru rezidenţiat.

In speta, la unitatea sanitara, depuneti o cerere prin care mentionati ca functia de baza o veti avea la s.c. ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am castigat un concurs pentru un loc de munca la stat in cadrul ... Anonim1001 Anonim1001 Am castigat un concurs pentru un loc de munca la stat in cadrul unui spital. La depunderea dosarului nu mi a fost cerut cazierul, Acuma pentru semnarea ... (vezi toată discuția)
Cumul de funcții la stat nicoletacialacu nicoletacialacu Buna seara . Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la următoarea situație in care ma aflu :ocupația mea este de farmacist și in luna Noiembrie in acest an ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la calitatea de rezident atrage dupa sine obligatia de a plati cheltuieli de personal? wikikikisorikiki wikikikisorikiki Buna ziua! Daca un rezident (pe loc, nu pe post) doreste sa demisioneze dupa doar 6 luni sau 1 an de la angajare si sa renunte complet la calitatea de ... (vezi toată discuția)