Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbarea normei de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbarea normei de baza

Buna ziua!
Daca ai la un angajator de stat norma de baza si vrei sa o schimbi la alt angajator (privat), se poate?
Daca raspunsul e afirmativ, ce conditii trebuie sa indeplinesti si ce acte trebuiesc completate?
Multumesc de raspuns!
Este vorba despre functionar public sau personal contractual?
este vorba de un rezident
Din cate cunosc, rezidentiat cu timp partial nu este posibil decat pentru medicii de familie.
dar la angajare te intreaba daca vrei sa ai norma de baza la ei sau nu. E vorba de un rezidentiat pe farmacie!
Potrivit art.17 alin.2 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009, medicii, medicii dentişti şi farmaciştii confirmaţi în rezidenţiat încheie un contract individual de muncă pe perioadă determinată, egală cu durata rezidenţiatului în specialitatea aleasă, cu unitatea sanitară la care au fost repartizate locurile pentru rezidenţiat.

In speta, la unitatea sanitara, depuneti o cerere prin care mentionati ca functia de baza o veti avea la s.c. ....