Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine are obligatia sa ridice gardul despartitor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine are obligatia sa ridice gardul despartitor?

Au un teren care nu este imprejmuit pe o latura . Vecinul s-a gindit sa-si cumpere oi . Oile vor intra si pe terenul meu . Cine este obligat sa ridice un gard ? Mentionez faptul ca este o distanta apreciabila...ar costa ceva . In mod sigur aceste nu va dori sa contribuie la o eventuala imprejmuire . Are el obligatia sa-si pazeasca animalele sau sa ia o masur ca acestea sa nu patrunda si la mine ? cum se przinta din punct de vedere lwgal situatia ?:sorry:
Conform art.1.375 NCC"Proprietarul unui animal sau cel care se serveste de el raspunde,independent de orice culpa,de prejudiciul cauzat de animal,chiar daca acesta a scapat sub paza sa."
Ambii vecini contribuie la ridicarea gardului.
ok am inteles . gardul sau ce va fi este ff lung nu am bani sa l edific asa de repede ....deci este sarcina lui sa supravegheze animalele