Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident !!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident !!

Buna ziua! Ce se poate face in cazul in care o caruta cu cai mi-a avariat masina deoarece propietarul nu vrea sa isi asume nici-o raspundere precum ca nu are de unde sa plateasca, in timpul incidentului acesta consumase bauturi alcolice lasand caruta singura, caii erau foarte speriati ca unul dintre ei s-a urcat pe masina spargand parbrizul si a avariat toata partea dreapta a masinii. A fost la politie, i s -a luat declaratie dar ca nu are de unde sa plateasca pagubele masinii.Multumesc!
Articolul 1.349 Cod civil, Răspunderea delictuală
(1) Orice persoană are îndatorirea să respecte regulile de conduită pe care legea sau obiceiul locului le impune şi să nu aducă atingere, prin acţiunile ori inacţiunile sale, drepturilor sau intereselor legitime ale altor persoane.
(2) Cel care, având discernământ, încalcă această îndatorire răspunde de toate prejudiciile cauzate, fiind obligat să le repare integral.
(3) În cazurile anume prevăzute de lege, o persoană este obligată să repare prejudiciul cauzat de fapta altuia, de lucrurile ori animalele aflate sub paza sa, precum şi de ruina edificiului.
Articolul 1.375, Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale
Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa.
Articolul 1.377, Noţiunea de pază
În înţelesul dispoziţiilor art. 1.375 şi 1.376, are paza animalului sau a lucrului proprietarul ori cel care, în temeiul unei dispoziţii legale sau al unui contract ori chiar numai în fapt, exercită în mod independent controlul şi supravegherea asupra animalului sau a lucrului şi se serveşte de acesta în interes propriu.

In consecinta, trebuie sa introduceti o actiune in raspundere delictuala. Neplacut, foarte neplacut.