Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Raspunderea delictuala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Raspunderea delictuala

Vreau sa va intreb ceva legat de raspunderea delictuala! Daca solicitam reparatii din partea unui restaurant, sub motivul ca am fost prejudiciati de faptul ca a cazut sa zicem o lustra peste cineva la masa, impotriva cui va trebui sa formulam cerere de chemare in judecata? Impotriva administratorului sau impotriva societatii ? Ca atre , avem de-a face cu raspunderea delictuala pentru fapta proprie (a administratorului) sau cu raspunderea delictuala pentru fapta altuia ?? Vom chema in judecata firma care administreaza? Imi puteti da ceva explicatii? Va multumesc
Buna ziua,
Va trebui sa chemati in judecata societatea prin administrator.
Suntem in prezenta raspunderii civile delictuale ptr.prejudiciile cauzate de lucruri,conform art.1.376 Noul Cod Civil.Trebuie chemata in judecata societatea prin reprezentantul legal care, este administratorul societatii.
E de vazut cine a montat lustra aceea.
Totusi, pana la a determina cine raspunde, persoana putandu-se modifica in cursul procesului, informati-va de dovezi privind prejudiciul si durata proces. Ati incercat sa negociati cu ei?
Nu cred ca,poate raspunde cine a montat lustra, conform art.1377 Noul Cod Civil"In intelesul dispozitiilor art.1.375 si 1.376 , are paza animalului sau a lucrului proprietarul ori cel care,in temeiul unor dispozitii legale ,sau al unui contract ori chiar numai in fapt, exercita in mod independent controlul si supravegherea asupra animalului sau a lucrului si se serveste de acesta in interes propriu."