avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cand trecem un bebelus la intretinere?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cand trecem un bebelus la intretinere?

Buna ziua
Doresc sa stiu cand pot trece un bebelus la intretinere?
fiindca deja ei m au trecut cu el la intretinere fara sa ma intrebe eu stand cu bebelusul in spital pe putin 2 saptamani luna trecuta.
specific ca avem de abia 2 luni si sunt o mama singura.
Va multumesc

Cel mai recent răspuns: Dr.Virgil Dan Amza , Evaluator 21:47, 1 Februarie 2015
Conform dispozitii in vigoare ,HG nr 1588/2007 art 17 al r,comitetul executiv dispune modificarea numarului de locatari care domiciliaza provizoriu sau permanent mai mult de 15 zile/luna in imobil,efectiv necesar pentru calculare cote intretinere
Legiutorul a prevazut ca in spatiile de locuit locuiesc persoane ,care au obligatia sa anunte la asociatia de proprietari situatiile de modificare numar persoane ce locuiesc intr-un apartament-fara sa faca precizari/distinctii intre varsta ,sex,religie,etc
Si copii se trec la intretinere din momentul aducerii acasa
Sunt asociatii de proprietari,care prin regulamentul de ordine interioara acorda familiilor cu copii o perioada diferita in care minorii nu sunt trecuti la intretinere
Foarte simplu: daca are 16 zile dintr-o luna calendaristica se trece la plata ...
Asadar, s-a procedat corect !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatie de proprietari si problemele lor soso77 soso77 \\"Conform legii 230/2007 si HG 1588/2007 persoanele (indiferent de varsta) se inregistreaza la asociatie din ziua cand locuiesc in apartament. Sigur ca, ... (vezi toată discuția)
Nou-nascut la plata intretinerii? de la ce varsta este trecut un copil la intretinere si in baza carei legi ? Ambrozie Ambrozie Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu informatii in privinta subiectului din titlu. Exista undeva specificat in Legea Asociatiei de Proprietari (sau in alta ... (vezi toată discuția)
Bebeluș 10 luni trecut la intretinere!! Big Dragon Big Dragon As dori si eu o lamurire in privinta bebelusilor bagati la intretinere!! Multumesc (vezi toată discuția)