Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cand trecem un bebelus la intretinere?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cand trecem un bebelus la intretinere?

Buna ziua
Doresc sa stiu cand pot trece un bebelus la intretinere?
fiindca deja ei m au trecut cu el la intretinere fara sa ma intrebe eu stand cu bebelusul in spital pe putin 2 saptamani luna trecuta.
specific ca avem de abia 2 luni si sunt o mama singura.
Va multumesc

Conform dispozitii in vigoare ,HG nr 1588/2007 art 17 al r,comitetul executiv dispune modificarea numarului de locatari care domiciliaza provizoriu sau permanent mai mult de 15 zile/luna in imobil,efectiv necesar pentru calculare cote intretinere
Legiutorul a prevazut ca in spatiile de locuit locuiesc persoane ,care au obligatia sa anunte la asociatia de proprietari situatiile de modificare numar persoane ce locuiesc intr-un apartament-fara sa faca precizari/distinctii intre varsta ,sex,religie,etc
Si copii se trec la intretinere din momentul aducerii acasa
Sunt asociatii de proprietari,care prin regulamentul de ordine interioara acorda familiilor cu copii o perioada diferita in care minorii nu sunt trecuti la intretinere
Foarte simplu: daca are 16 zile dintr-o luna calendaristica se trece la plata ...
Asadar, s-a procedat corect !