Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract notar

Mâine urmează să încheiem la notar antecontractul cumpărării unui apartament. La ce aspecte ar trebui să fim atenţi? Ce ar trebui să verificăm şi să întrebăm? Mulţumesc mult!
- termen semnare finala cat mai lung
- semnarea antecontractului la acelasi norat cu care preconizati ca veti definitiva actele
- atentie la extrasul de cf sa nu aibe sarcini care sa greveze apartamentul (nu semnati fara extras de informare)
- clauze clare de returnare a banilor in caz de nefinalizare
- notarea antecontractului la cf (OBLIGATORIU)
Sunt multe aspecte pe care trebuie sa le aveti in vedere.
Actele de proprietate si cadastrul trebuie sa fie in regula, sa nu existe sarcini (chirie, ipoteci), sa nu existe probleme cu mostenitori, datorii la furnizori de utilitati. Cereti extras de CF de informare inainte de semnarea antecontractului!!
Atentie la obligatiile in cazul in care nu se finalizeaza tranzactia, de regula, daca nu se finalizeaza din cauza cumparatorului acesta pierde avansul iar daca este din vina vanzatorului acesta plateste plateste dublul avansului. Daca este din vina vanzatorului trebuie stipulat cand va restitui avansul, in cate zile si locul restituirii, stabiliti penalitati in cazul in care nu restituie avansul (dublul) in termenul specificat in antecontract.
cyan, moderator
Ce înseamnă ,,notarea antecontractului la Cf?"
alexandrasorina a scris:

Ce înseamnă ,,notarea antecontractului la Cf?"

Notat la cartea funciara, ca proprietarul sa nu faca antecontracte cu 10 cumparatori, si astfel sa savarseasca excrocherie (se fac d'astea pe banda, in 10 zile, 10 antecontracte cu 10 cumparatori diferiti).
trandafir2, moderator
Şi această operare o face notarul? Se face în aceeaşi zi?