Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacare donatie

Buna ziua! Am o intrebare;suntem 3 frati din care 2 stam in casa parinteasca,in 2007 parintii mei au facut act de donatie nepoatei minore(fata fratelui meu)fara ca eu sa stiu,mama a decedat dar tata traieste,mentionez ca el nici nu stie ce scrie in acel contract(a fost influentat de fratele meu sa semneze),deci cum pot ataca acest act de donatie facut abuziv? Va multumesc anticipat ptr raspuns.
Inca ceva..ce drepturi am?

Copiii defunctului au calitatea de mostenitori rezervatari .

Asadar, rezerva succesorala a acestora este protejata, prin norme imperative.

Liberalitatea excesiva ( donatia incheiata ) poate fi supusa reductiunii ( desfiintarii ) , avand in vedere ca este incalcata rezerva succesorala a celorlalti comostenitori.

Reductiunea poate fi realizata prin buna invoiala, ori sesizand instanta de judecata.

Asadar, in vederea intregirii rezervei succesorale, coerezii pot investi instanta de judecata, in termen de trei ani de zile de la data decesului autorului lor, ori in termen de trei ani de zile, de cand au luat la cunostinta de actul perfectat.

Bunul poate fi instrainat, intr-adevar, fara acordul de vointa al dumneavoastra, catre un tert, cumparator de buna -credinta.

Cumparatorul de buna -credinta este protejat, intr-adevar,insa reductiunea , in speta, nu va fi facuta in natura, ci prin echivalent banesc .

Succes.
Multumesc mult!