Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... OUG 230/2008
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

OUG 230/2008

Buna seara tuturor!
As avea o rugaminte la cei mult mai informati decat mine: exista vreo abrogare a acestei ordonante? De ce va intreb acest lucru? Pentru ca incerc sa-mi actualizez Legea 19/2000 si constat ca onor parlamentarii nostri au uitat ca au intrudus la art. 96 litera g) prin aceasta ordonanta, si o mai introduc inca odata (sub o alta forma) prin Legea 209/2009.
Sau poate mi-a scapat mie ceva?
Presupun ca va referiti la art. 92 din Legea nr. 19/2000, nu la art. 96. :)

O.U.G. nr. 230/2008 a fost declarata neconstitutionala prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 82 pronuntata in 15 ianuarie 2009.

Potrivit art. 147 din Constitutia Romaniei, prevederile legale constatate ca fiind neconstitutionale isi inceteaza efectele juridice la 45 de zile de la publicarea Deciziei Curtii in Monitorul Oficial daca, in acest interval, Parlamentul sau Guvernul, dupa caz, nu pun in acord prevederile neconstitutionale cu Constitutia Romaniei.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea