Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Caz atipic de incadrare pentru prima de mobilitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Caz atipic de incadrare pentru prima de mobilitate

Persoana cu domiciliul stabil in loc. B, nu este luat in evidenta AJOFM, isi gaseste un loc de munca si devine salariat al unei S.C., in loc. S, la o distanta de 150 km de orasul B in care are domiciliul stabil.
Dupa 3 ani aceasta S.C. il concediaza. Persoana devine somer inregistrat la AJOFM din loc. S.
In momentul in care s-a angajat, persoana in cauza, s-a stabilit impreuna cu familia in loc. S, locuind cu chirie si detine viza de flotant, ce i-a fost necesara pentru intocmirea contractului de inchiriere. Viza de flotant expira in data de 06.03.2015.
In data de 02.02.2015, persoana devine salariat in baza C.I.M., perioada nedeterminata, cu acest angajator neavand relatii de munca pana in prezent.
Aceasta persoana poate beneficia, la cerere, de prima de mobilitate?
Va multumesc anticipat!
1. Nu inteleg ce nu ati inteles dvs.

2. - Viza de flotant nu inseamna domiciliu ci resedinta.
- Domiciliul este cel trecut in cartea de identitate (CI).
- Resedinta (viza de flotant) este trecuta pe verso-ul CI.

3. - Daca in momentul angajarii era somer si s-a angajat cu CIM de cel putin 12 luni la o firma din localitatea S poate solicita prima de incadrare daca la acel moment avea domiciliul in localitatea B.
- Prima de instalare o poate solicita daca isi schimba domiciliul din B in S.
Va multumesc!