Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalizari intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalizari intretinere

buna ziua sunt restantier de 2 ani de zile si am si eu o intrebare.este normal la o suma restanta de 8000 lei sa mi se aplice o penalizare de 4000 lei...aceste penalizari nu trebuiesc afisate pe tabloul de intretinere? astept un raspuns va multumesc
Penalizarile trebuie inscrise in listele de plata.

Procentul de penalizare se stabileste prin adunarea generala a asociatiei si nu poate depasi 0,2%.

Procentul se aplica fiecarei rate de intretinere lunare in functie de data scadentei si de numarul de zile de intarziere.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Penalizarile trebuie sa fie cuprinse in listele de intretinere la afisare. In ceea ce piveste suma nu pot sa va spun daca este corecta, dar important este ca penalizarile sa nu depaseasca cota de intretinere
Precizarea colegei este importanta, pentru ca intr-adevar penalizarea aplicata nu poate depasi cota de contributie lunara la care a fost calculata.

Daca aveti dubii in legatura cu corectitudinea modului de calcul al penalizarilor, doar o expertiza contabila va poate lamuri.

Ati cerut explicatii in scris presedintelui asociatiei cu privire la modul lor de calcul ?
Ca sa va faceti o idee, la restantele mai vechi de 500 zile (cam un an jumate), penalizarea a ajuns la valoarea cotelor de intretinere. Daca ati avut intretinere 200 lei pe luna x-24, penalitatea la ea este de inca 200.
In primul rand, penalizarile de 0,2% sunt exagerate in acest moment.
Puteti solicita in adunarea generala ca pentru anul 2015 sa se aplice , sa zicem, 0,10%, deci o reducere la jumatate.

Pentru a afla adevarul puteti intenta o actiune in instanta: putine asociatii rezista la expertiza judiciara.