Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despartire amiabila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despartire amiabila

Buna seara ,
Atat sotia cat si sotul au hotarat,de comun acord sa dezlege casatoria .Taxele la notar sunt mari (800 -900 RON ).
Daca ne adresam primariei, care a incheiat casatoria,in vederea despartirii , care este taxa de divort ?
O seara linistita !
Cu respect , Vlad
Difera funcție de primărie, va trebui sa întrebați la dvs

Dacă și taxa la primărie vi se pare mare, puteți apela la instanta, sa divorțați prin acord. Taxa e 200 de lei.
La Primarie puteti divorta, numai in cazul in care nu au rezultat copii in timpul casatoriei.
Altfel, aveti optiunea notar sau judecatorie. Daca este amiabil, la judecatorie taxa este de 200lei.