Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii -fise de evaluare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii -fise de evaluare

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti unde sunt prevazute expres in codul muncii obligativitatea intocmirii fiselor de evaluare si drepturile care decurg din acestea,respectiv daca angajatul beneficiaza de marire salariala atunci cand obtine calificative bune sau foarte bune .
Va multumesc !
Salariatul beneficiaza de marire de salariu doar daca indeplineste si alte conditii pe langa acelea referitoare la obtinerea calificativului de cel putin bine in anul evaluat. Asta nu inseamna ca daca ai obtinut calificativul de bine automat iti creste salariul doar pe acest considerent. Nu o sa vedeti asa ceva mai ales in sistemul de stat. In cazul functionarilor publici, de exemplu, primesti acea marire salariala din 3 in 3 ani cu conditia ca in perioada celor 3 ani sa obtii calificativul de bine sau f. bine in fiecare an evaluat.
Nu este reglementat in niciun text de act normativ majorarea de salariu in cazul in care un salariat obtine calificatul foarte bine la evaluare.

Art. 242 C.mun.
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Am inteles,va multumesc !