Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... conventie civila de prestari servicii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

conventie civila de prestari servicii

Doresc sa angajez pe o perioada de doua saptamani o persoana cu contract civil de prestari servicii. Rugamintea mea este sa ma lamuriti unde se inregisteaza aceste cuntracte si care sunt taxele si impozitele pe care trebuie sa le platesc in calitate de angajator ( sunt SRL microintreprindere ) deoarece toate incercarile mele de a ma informa la Directia de Finante au esuat , nu au dorit sa ma lamureasca sub nici o forma si nu inteleg care este cauza. Va multumesc
contractul nu trebuie inregistrat la finante. trebuie sa platiti impozit de 10% (retinere la sursa) la venitul stabilit in contract. acest impozit va fi declarat prin depunerea decl.100. iar anul viitor veti depune pt aceste venituri decl. informativa 205.
Si cel care primeste bani plateste impozit ceva?
Orice impozir pe venit este acum de 16%. Daca angajatorul plateste 10 % (si- l declara cu 205- totodata ii da angajatului o adeverinta ca a obtinut un venit care a fost impozitat cu 10%- -) diferenta de 6% o plateste persoana fizica angajata sau autorizata ( angajatorul plateste 10 % numai daca angajatul este p.f.a ). Corect este ca angajatorul sa plateasca direct 16 % si sa-l inregistrze in decl 100 ca venit din salarii .
ContSters13909, utilizator
Buna Seara,

Ma intereseaza daca pentru conventia civila de prestare servicii exista un plafon minim de renumeratie. Renumeratia poate consta numai intr-un comision ??? Si daca nu, exista vreo modalitate de a "angaja" o persoana numai cu comision???

Multumesc