Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Consum masini persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Consum masini persoana juridica

Buna ziua

Daca sunt o societate care detine masini ce transporta marfa, sunt obligat sa am un document intern in care sa fie precizat consumul masinilor?

Daca puteti justifica utilizarea combustibilului 100% este necesar sa intocmiti foaia de parcurs.

Este obligatia persoanei impozabile sa demonstreze ca sunt indeplinite toate conditiile legale pentru acordarea deducerii, astfel cum rezulta si din Hotararea Curtii Europene de Justitie in Cauza C-268/83 D.A. Rompelman si E.A. Rompelman - Van Deelen impotriva Minister van Financien. In vederea exercitarii dreptului de deducere a taxei orice persoana impozabila trebuie sa detina documentele prevazute de lege pentru deducerea taxei si sa intocmeasca foaia de parcurs care trebuie sa contina cel putin urmatoarele informatii: categoria de vehicul utilizat, scopul si locul deplasarii, nr. de km parcursi, norma proprie de consum carburant pe km parcurs.