avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

risc maternal

Buna seara!Lucrez din data de 23.05.2014.Sant insarcinata in 26 saptamani si sunt in risc maternal.Riscul maternal se termina in data de 03.03.2015.Pot sa-mi iau in continuare prenatal sau de la cate saptamani se ia tinand cont ca data nasterii este preconizata din 10.05-18.05 2015.Dupa spusele medicului de familie ar trebui sa raman in concediul prenatal din data de 16.03.2015 si atunci imi raman descoperite 12 zile.As putea sa-mi iau prenatalul mai repede,adica din data de 03.03?Mai am dreptul la concediul de maternitate daca nasc in perioada 10.03-18.03?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:42, 8 Februarie 2015
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 20 de saptamani, data nasterii preconizata ar fi 25 iunie 2015.

Incepand cu 1 februarie am intrat in concediu risc maternal pentru 120 zile (recomandate si de medicul de medicina muncii) mai exact pana pe data de 31 mai ( ar fi exact 120 zile) iar incepand cu 1 iunie sa intru in concediu prenatal pana la data nasterii ( ~ 24 zile) si evident post natal ( diferenta pana la 126 zile).

Medicului de familie este nedumerit in ceea ce priveste obligativitatea de a-mi acorda concediu de risc maternal pana in maxim a 63 zi inainte de data estimata a nasterii avand in vedere faptul ca :

"HOTARARE nr. 537 din 7 aprilie 2004

pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca

Art.7
(3) Concediul de risc maternal se acorda pe durate care nu pot depasi, cumulat, 120 de zile calendaristice, astfel:

a) integral sau fractionat, pana in a 63-a zi anterioara datei estimate a nasterii copilului, respectiv anterioara datei intrarii in concediul de maternitate; "

sau poate sa-mi acorde in totalitate cele 120 zile recomandate si acceptate confom legii dupa care sa intru in concediu de maternitate avand invedere :

"Ordonanta de urgenta Nr. 158 din 17 noiembrie 2005

CAP. 4
Concediul si indemnizatia de maternitate
ART. 24
(1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar
concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.

(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.
CAP. 6
Concediul si indemnizatia de risc maternal
ART. 31
(1) Dreptul la concediul de risc maternal se acorda in conditiile prevazute de Ordonanta de
urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata
cu modificari si completari prin Legea nr. 25/2004.\"

Va multumesc anticipat pentru raspuns .
Ultima modificare: Miercuri, 4 Februarie 2015
mamalui matei, utilizator
1. Concediul de sarcina (din cadrul concediului de maternitatede 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal, se poate acorda si mai inainte de 63 de zile pana la anstere, cu conditia sa se pastreze cel putin 42 de zile pentru lauzie (postnatal).

2. In aceste conditii concediul de sarcina (prenatal) se poate lua cu 84 de zile inainte de sarcina.
Va mulțumesc pentru promptitudinea cu care ați răspuns dar nu m-am lămurit :( .

Pot sa primesc toate cele 120 zile concediu risc maternal si după sa stau doar doar 24 zile in Pre natal după care sa-mi continui cu postnatal?

Medicul de familie este nedumerită deoarece :
- in 2003 se specifica ca concediu de risc sa da pana in ziua a 63 înaintea datei estimate a nașterii
- in 2005 se specifica insa ca cele 63 zile de concediu de sarcina si 63 zile concediu de lehuzie se pot compensa între ele

Deci, din punctul meu de vedere este perfect legal sa primesc toate cele 120 zile concediu risc maternal după care sa intru in concediu de sarcina pana la nașterea copilului ~24 zile urmând ca diferența pana la 126 sa le compensez cu concediu de lehuzie îndeplinind astfel condiția obligatorie de a sta cel puțin 42 zile in lehuzie .
Ultima modificare: Miercuri, 4 Februarie 2015
mamalui matei, utilizator
da se poate,am fost in aceasta situatie,pana la 1 aprilie am fost in risc maternal si pe 26 aprilie am nascut.
Mulțumesc :)

Alte discuții în legătură

Concediu risc maternal cpop3330 cpop3330 Medicul de medicina muncii recomanda concediu de risc maternal de 120 zile pana in a 31 saptamana de sarcina.Gravida a beneficiat de 24 zile pe noiembrie,31 ... (vezi toată discuția)
Concediul de risc VasiAndreea91 VasiAndreea91 Buna ziua! La multi ani și un an nou fericit! Va rog sa mă ajutați cu o îndrumare, daca se poate! Sunt însărcinată în 19 săptămâni și ... (vezi toată discuția)
Concediu de sarcina si leuzie dupa risc maternal andreea georgiana i andreea georgiana i buna am si eu o problema.am avut probleme cu sarcina si am concediu risc maternal.pe data de 24 fac 7 luni si din cate stiu eu ar trebui ca medicul de familie ... (vezi toată discuția)