Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte la vanzare teren - URGENT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte la vanzare teren - URGENT

Buna ziua,

Vreau sa cumpar o parcela de 1000 mp dintr-un teren mai mare (12000 mp). Este vorba de un teren intravilan, pentru constructie. Ce acte trebuie sa aiba vanzatorul si de unde le poate obtine ? (as vrea, daca se poate, cat mai multe detalii despre cadastru, intabulare, masuratori ....)
Ce trebuie sa fac eu ca cumparator ?

Multumesc,
Sorin

In primul rand trebuie sa faca dezmembrarea parcelei de 12.000mp ,sa obtina nr cadastral pentru fiecare parcela,masuratorile si cadastru la face un autorizat care se ocupa de aproape tot.
Acte necesare dezmembrare:
titul prop
certificat urbanism
plan parcelar
certificat fiscal
cadastru daca exista. TU sa faci o promisiune de vanzare la notariat . Daca terenul este bun ma intereseaza si pe mine o parcela.
Sorine nu ai citit mesajul sau a fost prea tarziu pentru un multumesc, pentru efortul meu de a scrie un mesaj.