Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort,incredintare minor si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort,incredintare minor si partaj

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema.Este vorba despre o persoana care doreste sa divorteze si sa-i fie incredintat minorul.Mentionez ca minorul se afla in tara la bunici paterni,parintii aflandu-se in strainatate.Mama copilului a plecat de la sot,iar sotul vrea sa divorteze si sa-i fie incredintat minorul.Copilul se afla la bunici de 1 an si jumatate,avand acum 2 ani si 4 luni.
Referitor la bunuri comune,acestia au o casa pe care au construit-o pe un teren cumparat de sot inainte de casatorie.Problema se pune ce cota parte ii revine sotiei in urma impartirii bunurilor avand in vedere ca ea nu a muncit o zi,casa a fost construita cu un credit achitat integral de sot si mai mult decat atat nu si-a crescut nici copilul,aceasta lasandu-si copilul de la 1 si 2 luni in ingrijirea bunicilor paterni.
Va rog sa va spuneti punctul de vedere cu privire la aceasta speta si ce sanse ar avea tatal sa i se incredinteze minorul si ce sanse ar avea mama la partaj.
Va multumesc
liliana elena a scris:

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema.Este vorba despre o persoana care doreste sa divorteze si sa-i fie incredintat minorul.Mentionez ca minorul se afla in tara la bunici paterni,parintii aflandu-se in strainatate.Mama copilului a plecat de la sot,iar sotul vrea sa divorteze si sa-i fie incredintat minorul.Copilul se afla la bunici de 1 an si jumatate,avand acum 2 ani si 4 luni.
Referitor la bunuri comune,acestia au o casa pe care au construit-o pe un teren cumparat de sot inainte de casatorie.Problema se pune ce cota parte ii revine sotiei in urma impartirii bunurilor avand in vedere ca ea nu a muncit o zi,casa a fost construita cu un credit achitat integral de sot si mai mult decat atat nu si-a crescut nici copilul,aceasta lasandu-si copilul de la 1 si 2 luni in ingrijirea bunicilor paterni.
Va rog sa va spuneti punctul de vedere cu privire la aceasta speta si ce sanse ar avea tatal sa i se incredinteze minorul si ce sanse ar avea mama la partaj.
Va multumesc

Daca niciunul dintre parinti nu se prezinta la judecata va castiga...mama.
Daca minorul se afla in cresterea, ingrijirea si educarea bunicilor paterni in mod normal ar trebui sa obtina incredintarea tatal daca vine si el la proces.
Dar ar trebui in mod normal ca tatal sa ia copilul cu el intrucat alotfel...ar castiga...bunicii paterni.;)
In privinta casei construita pe terenul bun propriu ar trebui sa castige tot tatal casa si sa plateasca sulta.

avocat Claudiu Lascoschi