Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim suspendat-munca strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim suspendat-munca strainatate

in cazul suspendarii cim-ului cf. at 54, "cu acordul partilor", pentru o perioada de 4-6 luni, respectiv perioada in care angajatul va lucra in strainatate (la o alta firma), ce drepturi/ obligatii le revin partilor? mai exact, angajatorul va plati zero lei in aceasta perioada? angajatul se considera ca avand vechime sau si asigurare medicala pe perioada suspendarii?

multumesc!
Pe perioada de suspendare a c.i.m., se suspenda prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.

De asemenea, perioada de CFP nu constituie vechime in munca, stagiu de cotizare la pensie, somaj, sanatate.