Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs sau apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs sau apel

Pe 2 mai a.c. am primit citatie (ca intimat) pt. recurs intr-un proces de mostenire.
La acea infatisare s-a constatat ca valoarea mostenirii fiind peste 1 miliard, recurenta-parata a sarit peste apel si i s-a dat un " termen pentur comunicarea întâmpinării recurentei -pârâte " si revenirea la APEL. Tot atunci instanta a stabilit un termen in iunie a.c.
Avand in vedere ca (partea adversa) a recurs la toate mijloacele pt amanarea finalizarii, ma gandesc la faptul ca si acum este un truc.
Se contesta VALOAREA EXPRTIZATA A APARTAMENTULUI, pe motivul ca expertiza s-a efectuat
in IAN. 2008, iar acum preturile apartamentelor AU SCAZUT.
Va rog sa-mi spuneti :

1. daca poate sta in picioare o asemenea contestatie ?

2. cat poate dura un apel ?

Va multumesc,
Cornel
1. motivul invocat mi se pare unul destul de just, avand in vedere piata imobiliara in prezent.
banuiesc ca s-a solicitat o contraexpertiza, nu ?
2. apelul poate dura cateva termene sau chiar mai mult. nu este o regula, difera de complexitatea fiecarui caz in parte .
dar nu aveti un avocat ?