avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs sau apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs sau apel

Pe 2 mai a.c. am primit citatie (ca intimat) pt. recurs intr-un proces de mostenire.
La acea infatisare s-a constatat ca valoarea mostenirii fiind peste 1 miliard, recurenta-parata a sarit peste apel si i s-a dat un " termen pentur comunicarea întâmpinării recurentei -pârâte " si revenirea la APEL. Tot atunci instanta a stabilit un termen in iunie a.c.
Avand in vedere ca (partea adversa) a recurs la toate mijloacele pt amanarea finalizarii, ma gandesc la faptul ca si acum este un truc.
Se contesta VALOAREA EXPRTIZATA A APARTAMENTULUI, pe motivul ca expertiza s-a efectuat
in IAN. 2008, iar acum preturile apartamentelor AU SCAZUT.
Va rog sa-mi spuneti :

1. daca poate sta in picioare o asemenea contestatie ?

2. cat poate dura un apel ?

Va multumesc,
Cornel
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 12:29, 12 Iunie 2009
1. motivul invocat mi se pare unul destul de just, avand in vedere piata imobiliara in prezent.
banuiesc ca s-a solicitat o contraexpertiza, nu ?
2. apelul poate dura cateva termene sau chiar mai mult. nu este o regula, difera de complexitatea fiecarui caz in parte .
dar nu aveti un avocat ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen recurs litigiu munca dumo79 dumo79 buna ziua! am si eu o speta si cer o lamurire. Intr-un litigiu de munca a fost pronuntata o hotarare definitiva, cu termen de recurs in 10 zile de la ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru platita dupa ramanerea in pronuntare lscr lscr Buna ziua, Va cer parerea juridica in legatura cu urmatoarea situatie: La judecarea recursului, recurenta a lipsit. S-a constatatat lipsa taxei de timbru si ... (vezi toată discuția)
Procedura judecarii in recurs - depunere intampinare, propunere probe lonita lonita Buna ziua. Sunt intr-un proces pentru stabilire program vizitare minor, urmeaza sa se judece recursul, primul termen este in iunie. Am depus ... (vezi toată discuția)