Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: contractul meu de munca expira la 1 martie 2015 si avand 12 luni anterioare lucrate pot intra in crestere copil. La sfarsitul acestei luni fac 120 zile din cele 126 zile acordate pre si postnatal. Pot depune dosarul pentru indemnizatie incepand cu data de 1 martie? Conteaza cele 6 zile ramase?
Va multumesc!
Nu trebuie sa-ți iei toate 126 de zile de concediu Pre si postnatal. Erai obligată sa ți iei doar 42. Renunți la cele 6 zile rămase si intri in concediu de creștere copil!
1. Daca certificatul de concediu de maternitate este pana la 28 februarie 2015 puteti solicita concediu crestere copil (CCC) incepand cu data de 1 martie 2015 daca ati efectuiat cel ,putin 42 de zile de conecdiu de lauzie (postnatal).

2. Concediul de maternitate nu se poate cumula cu CCC.
Va multumesc pentru raspunsuri! O zi buna!!