Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sentinta judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sentinta judecatoreasca

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. S-a dat o hotarare judecatoreacsa in data de 19 dec 2014 privind divortul meu, custodia, domiciliul si pensia de intretinere a minorului. Astazi am primit-o. Pana la aceasta data sotul meu nu a trimis nici un ban pt copil. De la ce data este executorie sentinta privind pensia de la data pronuntarii sau de cand aceasta este definitiva si irevocabila? Cum trebuie sa procedez sa obtin aceasta pensie deoarece tatal copilului refuza de buna voie? Multumesc.
Multumesc pt raspus, insa nu inteleg un lucru. Daca acest om de 17 luni ma plimba prin tribunal, tocmai pt a amana sa mi plateasca aceasta pensie copilui si a fost de acord cu suma stabilita drept pensie, nu se considera ca este de rea credinta si abandonul minorului??
Reaua credinta se considera in momentul in care aveti sentinta judecatoreasca si el are venit dar totusi nu va plateste. Puteti cere actualizarea sumei din urma corectata cu rata dobanzii BNR aferenta.