Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Achizitionarea de Software sh
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Achizitionarea de Software sh

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca este legal sa cumpar software(jocuri, Office, Windows) la mana a 2a.Daca da in ce conditii.
Multumesc!
Mai corect spus: exista soft cu licenta sau fara licenta. Din cate stiu eu, pana acum niciun tribunal romanesc nu a recunoscut drept valabili termenii licentelor software (EULA), deci chestia ca eu daca am soft cu licenta mi-ar fi interzis sa-l revand altcuiva nu e demonstrata. De ex. daca strecor in termenii licentei ca utilizatorul trebuie sa-mi plateasca cate 100 RON la fiecare doua zile, ma tem ca acordul dat licentei nu va fi recunoscut drept contract incheiat in mod legal. Adica se aplica sec ce spune legea: pirateria software trebuie pedepsita, revanzarea de soft nu este in mod explicit interzisa de lege, deci este permisa.
tgeorgescu, utilizator
pai de ex. am cumparat un joc de la cineva , adica sh, il folosesc pentru mine ca pers. fizica. e legal? sau trebuia sa imi inmaneze factura pe care a primit o cand l-a cumparat?
Am cumparat microsoft office, fara nici un act, de la cineva si il folosesc acasa, aduc atingere cu ceva dreptului de autor?
In privinta jocului achizitionat, nu veti avea probleme, dar riscati daca actualizati Office-ul, fara licenta.