Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Reevaluare cladire
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Reevaluare cladire

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea speta: am o cladire achizitionata in 2008 la valoare contabila de 19925 ron, la care am avut modernizari de 91750 ron in 2009. Se reevaluaza in 2011 la valoarea de 122600 ron. Eu am inregistrat in 105 diferenta din reevaluare in 2011. La finele anului 2014 am o noua reevaluare in care imobilul este in suma de 87.500 ron. Amortizare inregistrata pana in prezent in suma de 10080 ron.Eu am facut urmatoarele inregistrari:
% = 212
La calculul impozitului pe profit suma de 9.118 ron am considerat-o nedeductibila. Discutand cu un alt coleg despre acest lucru mi-a spus ca suma de pe cheltuieli este integral deductibila pentru ca am mai avut o reevaluare precedenta. Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva pareri daca cheltuiala este sau nu integral deductibila. Multumesc!

contaama, utilizator
Ar fi necesar sa precizezi si ce amortizare cumulata ai avut la 31.12.2011 pentru a pune in mod corect problema. Cred ca nu ai dreptate nici tu nici colegul de care aminteai. Daca vrei ma poti contacta pentru o discutie la adresa aveno_l@yahoo.com.
Presupun ca amortizarea la 12/2011 a fost 4977.

@aveno puteti preciza de ce considerati ca nu are dreptate?