Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Renuntare proces contestare proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Renuntare proces contestare proces verbal

buna seara,
Mi s-a retinut permisul de cinducere pe 30 de zile in septembrie 2014 pt neacordare prioritate pietoni.Am contestat PV si am reintrat in posesia lui cu ajutorul certificatului de grefa.Am primit prin posta intampinare de la politie si apoi primul termen in proces in ianuarie,termen la care nu m-am prezentat.ce trebuie sa fac acum pt a restitui carnetul si a-mi ispasi pedeapsa:).mentionez ca nu am platit amenda.intentionez sa plec din tara si as vrea sa scap de acest proces cat mai repede si sa nu astept un nou termen.care ar fi posibilitatile mele in acest caz?Va multumesc
Adresati instantei de judecata inscris prin care comunicati ca nu intelegeti sa mai sustineti plangerea contraventionala
Permisul de conducere urmeaza sa il predati la serviciul specializat
Ma adresez instantei in scris...,dar dupa cat timp se aproba sau primesc un raspuns ,sau trebuiesta ca sa stiu cand trebuie sa redau permisul?Multumesc
vecinulderanjat a scris:

dar dupa cat timp se aproba sau primesc un raspuns ,sau trebuiesta ca sa stiu cand trebuie sa redau permisul?

Faptul ca dvs informati oficial instanta de judecata despre interesul de a nu mai starui in plangerea contraventionala formulata impotriva PV contraventie,are drept consecinta ca instanta va lua act de renuntarea dvs la plsngere,sens in care va dispune hotarare in consecinta
Dvs va puteti informa despre hotararea instantei de pe site-ul instantei,urmand sa predati permisul de conducere in termenul legal prevazut de 15 zile
Legea nr 202/2010 - Art. X. — Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
3. La articolul 118, alineatul (4) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(4) In termen de 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere."
Hottararea de renuntare la proces in cat timp se pronunta?intr-un anumit interval sau la data urmatorului termen?Va multumesc.
Buna seara!
pe sitrul judecatoriei pe rolul careia se afla dosarul ,am vazut ca la primul termen din 20 ianuarie s-a amanat pt 27 ianuarie cand s-a pronumtat hotararea de respingere a cererii mele.Nu am primit nimic in posta care sa ma instiinteze.Ce ar trebui sa fac in acest caz?Sa ma prezint la politie sa predau permisul?Si ca sa il predau am nevoie de hotararea instantei in scris,sau ma duc direct cu permisul de conducere la politie?