Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza tehnica judiciara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza tehnica judiciara

As dori sa stiu daca in urma unor investigatii judiciare(calitate, calcule, estimari preturi, etc ) asupra unei lucrari de reparatii in domeniul constructiilor, expertul poate fixa si un termen de garantie a lucrarii respective.
Este vorba de o reparatie ce face obiectul unui litigiu, efectuata de o firma de constructii care nu a intocmit deviz si nici nu a eliberat o garantie pentru lucrare.
Multumesc pentru bunavointa dumneavoastra de a-mi raspunde!
ContSters338248, utilizator
Nu intra in responsabilitatea expertului sa fixeze un termen de garantie a lucrarii respective.
Expertul se pronunta strict asupra obiectivelor dispuse in expertiza tehnica incredintata
Termenul de garantie poate fi constatat de catre Inspectoratul de stat in ctii. sesizat in scris, cu nr. de inregistrare/ data, de catre beneficiarul lucrarii, in functie de data efectuarii lucrarilor.
In lipsa devizului de lucrari si a unui PV de receptie/ garantie a lucrarii, instanta de judecata poate accepta martori care au date legate de executia lucrarii.