Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incalcarea unei legi privind salarizarea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incalcarea unei legi privind salarizarea

Buna ziua!
Sunt medic angajat la un spital public din Bucuresti. Spitalul, printr-un ordin intern, a stabilit sa primim la salarizare un spor mai mic decat cel trecut in legea salarizarii pentru specialitatea in care sunt profesez. Din acest motiv, Spitalul a fost dat in judecata de diferiti angajati , pierzand toate procesele.Apoi Spitalul a hotarat, tot printr-un ordin intern, ca persoanele care l-au dat in judecata sa prmeasca sporul prevazut in lege, iar ceilalati sa primeasca in continuare o salarizare cu spor mai mic(de altfel un procentaj seminificativ). Nu se poate vorbi ,in acest caz, de un abuz in serviciu ? Hotararea judecatoreasca, prin care li s-a dat dreptate reclamantilor, nu se aplica tuturor angajatilor(inclusiv celor care nu au dat in judecata Spitalul) ?
Hotararea judecatoreasca este opozabila numai partilor din proces, adica se aplica salariatilor care au fost parte in litigiile respective.