Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Crestere copil - concediu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Crestere copil - concediu

Buna ziua, am o intrebare: sunt angajat in armata pe contract determinat, care imi expira in iunie 2015, eu as vrea sa intru in concediu de crestere copil pe 2ani in aprilie 2015, tinand cont ca imi expira contr in iunie , cum se procedeaza? Cand expira contr trebuie sa ma intorc la munca sa l reinnoiesc, si dupa sa mi continui concediul?
Contractul expira chiar daca sunteti in crestere copil,si va inceta de drept la data expirarii.
Nu va puteti intoarce in iunie sa il prlungiti, pentru ca ar insemna sa intrerupeti concediul de crestere copil.
Eventual veti semna un nou contract atunci cand vetiinceta concediul de crestere copil.
O alta solutie este sa il prelungiti inca de pe acum, cu acordul angajatorului, pentru o perioada care sa acopere si ssa depaseasca concediul de crestere copil si revenirea dvs.