avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare medicala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare medicala

Pensionarea medicala gradul III poate fi CU drept de munca si FARA drept de munca?
Pe decizia mea medicala nu este specificat daca am sau nu drept de munca.
Fiind pensionata medical cu gradul III pot sa am contract individual de munca 4 ore?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:09, 6 Februarie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

2. Deci puteti lucra cu contract individual de munca cu un program de cel mult 4 ore pe zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare medicala si i.i. TANASE ILEANA TANASE ILEANA Buna seara,am 49 de ani,urmeaza sa ma pensionez medical(am o vechime in munca de 25 de ani).De curand mi-am infiintat o intreprindere individuala si prestez ... (vezi toată discuția)
Un proprietar de intreprindere individuala poate sa beneficieze de pensie ioneltirziu ioneltirziu un proprietar de intreprindere individuala poate sa beneficieze de pensie de invalibilitate gad 2? (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate cristina_anda cristina_anda Am urmatoarea intrebare: o persoana ce detine o profesie liberala este nevoita sa se pensioneze cu gradul 2 sau 3. In aceasta situatie mai are dreptul sa ... (vezi toată discuția)