Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Loteria bonurilor fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Loteria bonurilor fiscale

Potrivit OUG 91/2014 operatori economici care sunt obligati sa foloseasca case de marcat, nu au voie sa inmaneze clentilor alte documente care sa ateste plata bunurilor sau serviciilor achizitionate, dacat bonul fiscal.Nelamurirea mea este : obligatia este catre persoanele fizice si/sau catre persoanele juridice? :(
Obligatia este atat catre persoane fizice,cat si cele juridice. Prevederi art.1 alin.(9)din OUG nr.28/1999 actualizata 2015 : " Se interzice operatorilor economici care,potrivit legii,au obligatia de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale si de a emite bonuri fiscale cu acestea,sa inmaneze clientilor documente care atesta plata...altele decat bonurile fiscale...".