Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme juridice familie-partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme juridice familie-partaj

inainte de casatorie detineam un imobil(uzufruct viager-tata),dupa un anumit nr.de ani de casnicie si decesul tatei s-a facut un schimb imobil pentru apartament,in procente 75% valoare imobilul detinut de mine si 25% diferenta pentru apartament,acum suntem in divort si as dori sa stiu cum se imparte apartamentul
Buna seara! In cazul unui divort mostenirile nu se impart. Cei 75 % va revin dvs., iar restul de 25 % se imparte intre dvs. si fostul sot in cote egale.
In speta nu este vorba despre bun mostenit, ci utilizatorul a precizat ca detinea un bun imobil inainte de casatorie, deci acest bun are caracterul unei bun propriu.

Valoarea acestuia s-a transferat in bunul dobandit in timpul casatoriei, deci acei 75% va revin cu titlu de bun propriu. Se pune problema celorlalti 25% daca este cota comuna sau doar a sotului (care a adus ca aport un bun propriu asemanator dvs).

Daca cota de 25% este bun comun, atunci trebuie sa se stabileasca cota de contributie a fiecarui sot.
,in procente 75% valoare imobilul detinut de mine si 25% diferenta pentru apartament,

Daca nu ati redactat actul de cumparare cat situatia sa fie clara si cei 75% sa fie cota dvs proprie, veti pleca de la prezumtia de 50% pt fiecare din soti. Va trebui sa cereti o cota majorata si sa dovediti contributia dvs proprie.