Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea bunurilor dupa recasatoria mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea bunurilor dupa recasatoria mamei

Buna ziua! Dupa moartea tatalui succesiunea apartamentului nostru a fost facuta pe mine fiul raposatului, fratele meu si mama. Ea s-a recasatorit, actualul sot are si el dreptul la apartamentul nostru?
Nu, cota parte ce-i revine mamei dvs din din imobil este bun propriu.
Am vorbit si cu un notar iar doamna aceea a zis ca dupa casatorie are dreptul la un sfert, deci nu stiu ce sa mai cred..

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu, cota parte ce-i revine mamei dvs din din imobil este bun propriu.

Buna seara,
Din bunurile mamei bunuri proprii, in cazul divortului, sotul actual nu are dreptul la numic.
Din bunurile mamei, bunuri proprii (acel apartament) in caz de deces al mamei inaintea actualului sot, acesta va primi 1/4.
Am inteles si in cazul acesta se poate face un act care sa imparta altfel?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Din bunurile mamei bunuri proprii, in cazul divortului, sotul actual nu are dreptul la numic.
Din bunurile mamei, bunuri proprii (acel apartament) in caz de deces al mamei inaintea actualului sot, acesta va primi 1/4.

Doar daca mama transmite cota moștenită de la tata către dvs sau frate, din timpul vieții.