avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea bunurilor dupa recasatoria mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea bunurilor dupa recasatoria mamei

Buna ziua! Dupa moartea tatalui succesiunea apartamentului nostru a fost facuta pe mine fiul raposatului, fratele meu si mama. Ea s-a recasatorit, actualul sot are si el dreptul la apartamentul nostru?
Cel mai recent răspuns: jenna , utilizator 01:36, 25 Februarie 2018
Nu, cota parte ce-i revine mamei dvs din din imobil este bun propriu.
Am vorbit si cu un notar iar doamna aceea a zis ca dupa casatorie are dreptul la un sfert, deci nu stiu ce sa mai cred..

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu, cota parte ce-i revine mamei dvs din din imobil este bun propriu.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Din bunurile mamei bunuri proprii, in cazul divortului, sotul actual nu are dreptul la numic.
Din bunurile mamei, bunuri proprii (acel apartament) in caz de deces al mamei inaintea actualului sot, acesta va primi 1/4.
Am inteles si in cazul acesta se poate face un act care sa imparta altfel?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Din bunurile mamei bunuri proprii, in cazul divortului, sotul actual nu are dreptul la numic.
Din bunurile mamei, bunuri proprii (acel apartament) in caz de deces al mamei inaintea actualului sot, acesta va primi 1/4.


Doar daca mama transmite cota moștenită de la tata către dvs sau frate, din timpul vieții.

Alte discuții în legătură

Vanzare-cumparare imobil intre parinti si copil Tunderbild Tunderbild Buna ziua Situatia mea este urmatoare: Mama mea a divortat si din a doua casatorie am un frate vitreg... Fiindca eu am grija mai mult de mama si pot sa zic ... (vezi toată discuția)
Partaj si transfer proprietate BescheaGeorgeta BescheaGeorgeta Buna ziua Care este calea cea mai echitabila, sigura, neatacabila si cu costuri minime pentru rezolvarea urmatoarei situatii: parintii mei detin impreuna ... (vezi toată discuția)