Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cai de atac
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cai de atac

Buna seara,

Care ar fi caile de atac la o sentinta definitiva de la ICCJ de inchisoare cu executare de sub 3 ani, pentru o persoana fara antecedente penale?

Va multumesc
Cred ca nu mai exista decat posibilitatea depunerii unei plangeri impotriva Statului Roman la C.E.D.O. in termen de 6 luni de la data la care hotararea a devenit definitiva si irevocabila.
Puteti depune plangerea la CEDO numai daca faceti dovada incalcarii unor drepturi ale omului in ceea ce va priveste. Mai concret, daca de ex. s-a incalcat art. 6 din Conventia C.E.D.O. cu privire la incalcarea dreptului la aparare, incalcarea dreptului la judecarea unui proces in mod echitabil si de catre o instanta impartiala.

Dar mai asteptati si parerile avizate ale unui avocat, intrucat eu nu am aceasta calitate.
Mai sunt caile extraordinare de atac, care se pot exercita doar pentru motive strict si limitativ prevazute de lege.
@Patrascu - Serios ? Nu mi-am pus pana acum aceasta problema...

Deci chiar daca este vorba despre o "sentinta definitiva de la ICCJ" ?

In situatia in care se va incadra in conditiile pt exercitarea uneia sau ambelor cai extraordinare de atac, care va fi instanta competenta sa le judece ? Tot I.C.C.J. ? :-/
E bine de stiut. :)
Krissia ., Alte profesii
Krissia a scris:

@Patrascu - Serios ? Nu mi-am pus pana acum aceasta problema...

Deci chiar daca este vorba despre o \"sentinta definitiva de la ICCJ\" ?

In situatia in care se va incadra in conditiile pt exercitarea uneia sau ambelor cai extraordinare de atac, care va fi instanta competenta sa le judece ? Tot I.C.C.J. ? :-/
E bine de stiut. :)

Caile extraordinare de atac vizeaza doar hotararile judecatoresti definitive.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Faptul ca o persoana este la prima incalcare a legii penale nu ii da dreptul la o pedeapsa cu suspendare si nici nu inseamna ca este nevinovata.

Caile extraodinare de atac nu se pot folosi decat daca persoana este nevinovata.
In caile extraodinare de atac nu se poate aplica o pedeapsa cu suspendare.