Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce lege penala se aplica + cererea prejudiciu, in ce ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

ce lege penala se aplica + cererea prejudiciu, in ce temei ? + sanctiuni +....

Intr-un Dosar penal, unitatea noastra are calitatea de parte vatamata.
Dosarul de la Parchet este din anul 2009,
impotriva a 3 salariati.
Dosarul de pe rolul Judecatoriei este din anul 2012.
1. Ce lege penala se aplica ? Ce Cod penal se aplica ?
2. Ce fapte li se vor retine ?
Dupa Codul nou sau dupa Codul vechi ?
3. Cum li se vor aplica sanctiunile celor 3 inculpati
pentru infractiunile penale
savarsite in anii 2005-2009 ?
4. Cererea pentru recuperarea prejudiciului, in ce temei se face ? Ce articole din ce Cod penal invocam ?
Procesul se judeca dupa Noul cod de procedura penala.

Pedepsele se vor aplica in functie de legea penala mai favorabila (depinde de incadrarea juridica).
Constituirea de parte civila se face conform:

ART. 20

Constituirea ca parte civilă

(1) Constituirea ca parte civilă se poate face până la începerea cercetării judecătoreşti. Organele judiciare au obligaţia de a aduce la cunoştinţa persoanei vătămate acest drept.
(2) Constituirea ca parte civilă se face în scris sau oral, cu indicarea naturii şi a întinderii pretenţiilor, a motivelor şi a probelor pe care acestea se întemeiază.
(3) În cazul în care constituirea ca parte civilă se face oral, organele judiciare au obligaţia de a consemna aceasta într-un proces-verbal sau, după caz, în încheiere.
(4) În cazul nerespectării vreuneia dintre condiţiile prevăzute la alin. (1) şi (2), persoana vătămată sau succesorii acesteia nu se mai pot constitui parte civilă în cadrul procesului penal, putând introduce acţiunea la instanţa civilă.
(5) Până la terminarea cercetării judecătoreşti, partea civilă poate:
a) îndrepta erorile materiale din cuprinsul cererii de constituire ca parte civilă;
b) mări sau micşora întinderea pretenţiilor;
c) solicita repararea prejudiciului material prin plata unei despăgubiri băneşti, dacă repararea în natură nu mai este posibilă.
(8) Acţiunea civilă care are ca obiect tragerea la răspundere civilă a inculpatului şi părţii responsabile civilmente, exercitată la instanţa penală sau la instanţa civilă, este scutită de taxă de timbru.
Mii de multumiri !
O z frumoasa in continuare va doresc !