Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cetatenie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cetatenie

Sunt cetatean roman si suedez si doresc sa renunt la cetatenia suedeza.
Care este procedura pe care sa o urmez?
Va multumesc.
Stimat forumist,

Renunțarea la cetățenia suedeză este o chestiune care implică noțiuni dreptul Regatului Suediei, nu al României. Prin urmare, va trebui să contactați un avocat suedez/ obține informații ditr-o sursă suedeză.

Cu stimă.
Daca nu aveti permisiunea expresa de a va pastra cetatenia suedeza, pierdeti/ati pierdut automat cetatenia suedeza dupa implinirea varstei de 22 de ani daca nu v-ati nascut in Suedia, nu ati domiciliat in Suedia si nu aveti legaturi cu Suedia. Sursa: [ link extern ]

Pierderea unei cetatenii nu elimina raspunderea civila sau penala pentru faptele proprii, indiferent unde au fost comise.
tgeorgescu, utilizator