Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de intretinere minor

fetita mea s-a casatorit la varsta de 17 ani. va rog sa-mi raspundeti :mai poate primi pensie de intretinere de la tatal ei?
(o afecteaza cu ceva faptul ca s-a casatorit ?sau tatal are obligatia sa-i plateasca incontinuare pana la 18 ani pensia?)

va multumesc anticipat
Minorul poate pretinde Întrețnere de la părinții săi doar dacă se află în nevoie. Fiind căsătorită, obligația de întreținere aparține acum soțului în primul rând și abia în subsidiar părintelui, dacă soțul nu este în stare /nu are capacitatea să o întrețină.
multumesc pentru raspuns