Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă o persoană are specificat in sentința \"plata ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă o persoană are specificat in sentința "plata pensie de ...

Dacă o persoană are specificat in sentința "plata pensie de întreținere pana la varsta majoratului", mai trebuie sa plateasca după ce copilul a plătit 18 ani? Cum poate stii persoana respectiva ca dupa 18 ani mai urmează studii copilul?
Si daca intre timp platitorul de pensie de întreținere mai are un copil adoptat, nu ar fi trebuit diminuată pensia?
Cum poate stii persoana respectiva ca dupa 18 ani mai urmează studii copilul?

ii spune copilul, daca nu ii spune sau nu se inteleg, copilul va trebui sa isi actioneze in judecata parintele.
Si daca intre timp platitorul de pensie de întreținere mai are un copil adoptat, nu ar fi trebuit diminuată pensia?

pensia poate fi diminuata doar in instanta la cererea parintelui interesat, penaia se ba reduce de la 1/4, la 1/6.
In baza sentintei, pensia de intretinere se plateste doar cat copilul este minor. La implinirea varstei de 18 isi inceteaza valabilitatea.

Pt a fi in continuare obligat la plata pensiei minorul devenit major, trebuie sa isi actioneze in instanta parintele, sa dovedeasca ca isi continua studiile si ca se afla in stare de nevoie (nu se poate intretine din veniturile si bunurile sale sau nu realizeaza deloc venituri). Aceasta in cazul in care tatal nu plateste de buna voie o suma de bani cu titlu de pensie.

Tatal la randul sau poate plati benevol suma, procentul conform legii in cazul a 2 copii in intretinere fiind de 1/3 din venitul net (adica 1/6 pt fiecare copil).