Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA PT VANZARE AUTO
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA PT VANZARE AUTO

BUNA SEARA,

AM URMATOAREA SITUATIE: LUCREZ LA O FIRMA PLATITOARE DE TVA. AM AVUT IN 2008 O ACHIZITIE INTRACOMUNITARA A UNUI AUTOTURISM TOT DE LA O FIRMA PLATITOARE DE TVA PENTRU CARE AM INREGISTRAT TVA ASTFEL 4426=4427. ACELASI AUTOTURISM DORESC SA-L VAND IN LUNA IUNIE 2009 UNEI PERSOANE FIZICE DIN ROMANIA. INTREBAREA ESTE: INREGISTREZ TVA COLECTAT PENTRU VANZAREA RESPECTIVA, DECI INTOCMESC FACTURA CU TVA 19%?
ASTEPT RASPUNS URGENT.
VA MULTUMESC.
Da, intocmiti factura cu TVA.
Potrit O.U.G. nr. 34/2009, persoanele impozabile care vand autoturismele, pentru care dreptul de deducere a fost limitat, incadreaza aceste tranzactii la „operatiuni scutite fara drept de deducere”.