avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Emitere factura TVA SRL
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Emitere factura TVA SRL

Va salut!
Am o firma de tip SRL care de la 1.02.2015 s-a scos de la plata TVA.
dorec sa vand un automobil catre o alta persoana juridica platitoare de TVA.
Pretul masinii este de 31 000 RON (aprox 7000 euro)
1. Cum emit factura? 31 000 ron suma totala sau 23.560+24% tva ?
2. Daca sunt neplatitor de TVA, firma care dobandeste automobilul,poata sa se scada cu el?
3. Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?
Va mulțumesc pentru atentie!
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 20:14, 8 Februarie 2015
Verificati pe site www.mfinante.ro starea firmei d-voastra.
1.factura se emite fara tva, adica suma totala 31000 lei( daca sunteti neplatitor de tva).
2.cumparatorului tr. sa-i spuneti despre starea firmei( platitor sau neplatitor de tva), cat despre contabilitatea firmei care cumpara nu va intereseaza. El va decide daca va cumpara sau nu.
E oficial, suntem neplatitori de TVA,deci trebuie emisa factura fara TVA. In concluzie, cumparatorul nu se poate scadea cu masina pe firma
"Se scade" --- adica se deduce cheltuiala dar nu se deduce TVA pentru ca dvs facturati fara TVA.

Atentie sa nu trebuiasca insa sa ajustati TVA-ul dedus la cumparare.
Noi am cumparat masina pe firma in anul 2007 cu suma de 24 000 de euro, s-a amortizat si acum o vindem cu echivalentului a 7000 de euro. Credeti ca este vreo problema?
Nu. Perioada de ajustare a tva in acest caz este de 5 ani si este depasita. O puteti vinde linistit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare masina sh - achizitie tva Roger25 Roger25 Buna ziua, Am gasit un tip (pare de incredere, din ce imi povesteste), care are o firma care se ocupa cu masini second-hand din spatiul intracomunitar ... (vezi toată discuția)
Achizitie auto din germania. taxe? auricius auricius Buna ziua.Doresc sa achizitionez o autoutilitara noua din germania ,printr-un credit de investitii de la o banca din tara.Firma din germania imi va factura ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism achizitionat din ue Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA PFA platitor de TVA in romania, inscris in registrul operatorilor intracomunitari,a achizionat in 2012 o masina SH din Germania. S-a utilizat taxare inversa ... (vezi toată discuția)