Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Emitere factura TVA SRL
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Emitere factura TVA SRL

Va salut!
Am o firma de tip SRL care de la 1.02.2015 s-a scos de la plata TVA.
dorec sa vand un automobil catre o alta persoana juridica platitoare de TVA.
Pretul masinii este de 31 000 RON (aprox 7000 euro)
1. Cum emit factura? 31 000 ron suma totala sau 23.560+24% tva ?
2. Daca sunt neplatitor de TVA, firma care dobandeste automobilul,poata sa se scada cu el?
3. Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?
Va mulțumesc pentru atentie!
Verificati pe site www.mfinante.ro starea firmei d-voastra.
1.factura se emite fara tva, adica suma totala 31000 lei( daca sunteti neplatitor de tva).
2.cumparatorului tr. sa-i spuneti despre starea firmei( platitor sau neplatitor de tva), cat despre contabilitatea firmei care cumpara nu va intereseaza. El va decide daca va cumpara sau nu.
E oficial, suntem neplatitori de TVA,deci trebuie emisa factura fara TVA. In concluzie, cumparatorul nu se poate scadea cu masina pe firma
"Se scade" --- adica se deduce cheltuiala dar nu se deduce TVA pentru ca dvs facturati fara TVA.

Atentie sa nu trebuiasca insa sa ajustati TVA-ul dedus la cumparare.
Noi am cumparat masina pe firma in anul 2007 cu suma de 24 000 de euro, s-a amortizat si acum o vindem cu echivalentului a 7000 de euro. Credeti ca este vreo problema?
Nu. Perioada de ajustare a tva in acest caz este de 5 ani si este depasita. O puteti vinde linistit.